Gdy lekarz stwierdza u pacjenta podwyższone ciśnienie

Gdy lekarz stwierdza u pacjenta podwyższone ciśnienie, musi się upewnić się, czy nie jest to „zespół białego fartucha”. Mam kilku pacjentów, którzy mają idealne ciśnienie 130/85, gdy jest mierzone przez współmałżonka lub przyjaciela, a skaczące do nienormalnej wartości 160/95, gdy ja je mierzę. Jeżeli wysokie ciśnienie występuje tylko wtedy, gdy jest mierzone w gabinecie lekarskim – podczas badań okresowych albo wymaganych do polisy ubezpieczeniowej czy w innych sytuacjach stresujących – a poza tym jest normalne, podawanie leków w ogóle nie wchodzi w grę.

W ogóle pierwsza kardynalna zasada brzmi: nie spieszyć się z podawaniem leków. Lekarz niekoniecznie je przepisze w razie wysokiego nawet ciśnienia, jeśli utrzymuje się ono stale na jednakowym poziomie. Chyba że pomiar wykazuje niebezpiecznie wysokie wartości, to znaczy ponad 200 dla ciśnienia skurczowego i 110 dla rozkurczowego. W takiej sytuacji nie ma na co czekać. W pozostałych przypadkach należy zacząć od obniżenia wagi ciała przez ograniczenie ilości spożywanych kalorii i ćwiczenia fizyczne.

Większość ludzi spożywa dziesięć do dwudziestu razy więcej SOLI, niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Przez lata upatrywano w tym główną przyczynę nadciśnienia. Teraz wiemy, że „normalny” człowiek może solić, ile chce, i nie wpłynie to na jego ciśnienie tętnicze, bowiem nadmiar soli nie szkodzi nawet niektórym pacjentom z nadciśnieniem, choć u innych ma jednak istotne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *