Gdy winne są leki

Przeglądając informacje na temat impotencji wywołanej stosowaniem leków, obliczyłem, ile z nich powoduje zaburzenia seksualne, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest ich co najmniej siedemdziesiąt! Jeśli podejrzewasz o to któryś z zażywanych leków, poradź się lekarza.

Mnóstwo osób ma problemy z nadciśnieniem i leczy się z tego powodu. Najczęściej stosowanymi w tym schorzeniu lekami są:

• Środki moczopędne, których wiele znaj duje się w sprzedaży [m.in. Modure- tic, Hydrochlorothiazidum, Furosemidum, Tialorid]. Podobno wywołują one impotencję u 1/3 pacjentów.

• Beta blokery – propranolol, metoprolol, nadolol (Corgard), pindolol (Visken), atenolol [Tenormin, Cardiopress], acebutolol (Sectral), tymolol – stosowane nie tylko na obniżenie ciśnienia, ale również w leczeniu niewydol-ności wieńcowej, zaburzeń rytmu serca, bólów migrenowych, nadczynności tarczycy, drżenia, a także „lęku scenicznego” (czyli tremy). Mogą spowodować wiele niepożądanych skutków – wyczerpanie, marznięcie stóp i rąk, męczące sny, niskie ciśnienie krwi, zwolnienie czynności serca, ataki astmy u osób, które mają do tego skłonności, oraz niewydolność krążenia u chorych na serce. Najczęściej jednak pacjenci narzekają na ciągłe uczucie zmęczenia i impotencję. Często z uwagi na efekty uboczne beta blokerów trzeba przerwać ich stosowanie, szczególnie u ludzi młodych. Zastępuje się je blokerami kanału wapniowego [np. Cordafen, Adalat], które nie wydają się mieć negatywnego wpływu na popęd płciowy ani na potencję. Są skuteczne w leczeniu niewydolności wieńcowej, nadciśnienia, bólów migrenowych oraz niektórych zaburzeń rytmu serca, nie leczą jednak drżenia, lęków ani nadczynności tarczycy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *