Hormony męskie

Hormony męskie (androgeny), przepisywane czasem w leczeniu niedokrwistości, osłabienia czy wyczerpania nerwowego, mogą być tak samo szkodliwe dla płodu jak estrogeny, toteż ich również przyszłe matki powinny unikać. A co z doustnymi pigułkami antykoncepcyjnymi? Jeśli brałaś je przez długie lata, a teraz chcesz mieć dziecko, odczekaj z zajściem w ciążę co najmniej cztery miesiące. Nie znaczy to, że musisz w tym czasie unikać seksu. Można stosować inne środki, najlepiej prezerwatywę, w czasie, gdy organizm będzie „oczyszczał się” z pigułek antykoncepcyjnych. Pacjentki często pytają mnie, czy galaretki plemnikobójcze są w tym okresie bezpieczne. Nie jestem tego pewien. Dowody na to są sprzeczne, a odpowiedź – „chyba bezpieczne” nie wystarczy. Nie radzę więc ryzykować. Zostańmy przy prezerwatywie.

Hipokrates, ojciec medycyny, powiedział przed wiekami, że „w każdym lekarstwie jest odrobina trucizny”. Jesteś w ciąży-przyjmij regułę, że nie sięgasz po żadne leki. Nie można, oczywiście, wykluczyć, że mimo wszystko będą potrzebne. Poniżej zrobię przegląąd najczęściej stosowanych – zobaczymy, do jakiego stopnia są one bezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Mimo że różne lekarstwa mogą być szkodliwe w każdym okresie ciąży, naj- niebezpieczniej szym okresem są pierwsze trzy miesiące. W tym czasie zaczyna się wykształcać większość narządów płodu. Co więcej, ogromne znaczenie ma pierwszy tydzień, kiedy większość kobiet nawet nie wie, że jest w ciąży. A więc jeśli starasz się zajść w ciążę, powinnaś przez cały ten czas zakładać, że ci się to udało, i odpowiednio postępować, jeśli chodzi o leki, napromienienie, ochronę przed infekcjami oraz dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *